poniedziałek, 28 listopada 2016

Spotkanie z NVC

Porozumienie bez przemocy - wrażenia entuzjasty.
Na wstępie chcę podziękować wszystkim uczestnikom Klubu Ojcowskiego, którzy mieli okazję brać udział we wspólnym spotkaniu dot. Porozumienia Bez Przemocy.
Ograniczony czas nie pozwolił wyczerpać tematu, którego zasoby wydają się być niezmierzone. Cieszę się i mam ogromną satysfakcje z tego, że mogliśmy dokonać krótkiego wstępu, wzbudzić zainteresowanie i mam nadzieję nabrać apetytu na więcej. Dlatego zgodnie z obietnicą poniżej zamieszczam materiały związane z tematem NVC.
W poszukiwaniu możliwości odblokowania naturalnej empatii może pomóc zmiana naszego sposobu myślenia i postrzegania innych oraz siebie. W naszych umysłach rozpychają się dwa zwierzaki (żyrafa i szakal) i to od nas zależy, którą wersją dopuścimy do działania. Czy będziemy komunikować się z sercem wypełnionym współczuciem i empatią czy skupiać się na ocenach roastując bliskich i znajomych.
Sposób komunikacji i poznawania siebie wg NVC uwolnił mnie od przekonania, że to inni mogą mnie drażnić, gorszyć, denerwować, czyli wywoływać silne emocje wynikające z moich niezaspokojonych potrzeb. Okazało się, że to ja odpowiadam za swoje emocje i te wszystkie nieprzyjemne uczucia wychodzą ze mnie i ja sam mogę być za nie odpowiedzialny. Najpierw musiałem i chcę nadal je przyjmować, codziennie witać się z moimi emocjami i uznawać za normalne dając sobie prawo do ich odczuwania. Sens wolności wspomnianej wcześniej polega na tym, że skoro odpowiadamy za swoje emocje, tzn. że  nie tylko ktoś, nie może mnie zirytować, ale też ja nie mogę zirytować ktosia :) Oczywiście to wielki skrót.
Na spotkaniu z Panią Aleksandrą Mroczko - trenerem i psychologiem propagującym nurt NVC uświadomiłem sobie na nowo, że cztery kroki w komunikacji NVC (obserwacja, emocje, potrzeby, prośby) przechodzimy dwukrotnie. Najpierw wędrując ścieżkami swojego serca, a potem mojego rozmówcy.

Sposób postępowania wg NVC wydaje się być prosty, bo jest naturalny jednak wymaga nieustannego wysiłku, który warto ponieść. Dlaczego? Wtedy możemy wejść z kimś w prawdziwą relację, bez masek oraz jak w poniższym przykładzie pozostawić mniej dziur w płocie:
http://adonai.pl/opowiadania/rodzinne/?id=7

4 kroki NVC - kilka wybranych pomysłów Marshalla Rosenberga:

Obserwacja  Uczucia   Potrzeby   Prośby

Obserwacja
- staramy się ustalić jedną wersję wydarzeń, bez szukania winnych
- wyrażamy spostrzeżenia bez ich interpretowania i oceniania
- odnosimy się do faktów - konkretne miejsce i czas
- cytujemy wypowiedzi zamiast przedstawiania swoich wrażeń


Uczucia
- są nośnikiem informacji o zaspokojonych bądź nie zaspokojonych potrzebach
- nie ma złych emocji, one po prostu są, złe może być ich wykorzystanie w naszym działaniu
- często nie potrafimy nad nimi zapanować, dzieci mają jeszcze trudniej Prawdziwe uczucia wynikające z naszych zaspokojonych potrzeb:
zachwyt, spełnienie, radość, pobudzenie, poczucie wygody, zadowolenie, poruszenie, entuzjazm, rozluźnienie, zaskoczenie, zauroczenie, ulga, ekscytacja, błogość, swoboda, olśnienie, pogodność, upojenie, wesołość, życzliwość, rozbawienie, zaciekawienie, ufność, spokój, zdziwienie, lekkość, zdumienie, podekscytowanie, satysfakcja, fascynacja, wdzięczność, ochota, zainspirowanie, duma, wzruszenie, ożywienie, zaintrygowanie, ulga

Prawdziwe uczucia wynikające z naszych niezaspokojonych potrzeb:
onieśmielenie, napięcie, lęk, smutek, złość, strach, panika, frustracja, rozczarowanie, żal, zmęczenie, irytacja, zdziwienie, rozpacz, podrażnienie, bezradność, panika, wahanie, bezsilność, niepokój, przytłoczenie, obawa, apatia, markotność, bezsilność, obrzydzenie, przerażenie, zdenerwowanie, rezygnacja, wściekłość, znużenie, zaskoczenie, otępienie, zatroskanie, zażenowanie,  zniechęcenie, zniecierpliwienie, niezadowolenie, speszenie, obojętność, wyczerpanie

Rzekome uczucia, które są bardziej interpretacją niż prawdziwymi emocjami, które wypływają z nas: lekceważony, manipulowany, naciskany, napastowany, niechciany, niedoceniany, niedostrzegany, niewspierany, niewysłuchany, niezrozumiany, odtrącony, opuszczony, osaczony, oszukany, podejrzewany, pogardzany, pomniejszony, przeciążony, przepracowany, przytłoczony, sprowokowany, stłamszony, uciemiężony, używany, wciągnięty, wykorzystany, wyzyskany, zagrożony, zahukany, zakrzyczany, zaniedbany, zawiedziony, zdradzony, zmuszany


Czy bycie uczuciowym i wrażliwym mężczyznom nie jest przypadkiem nie męskie?
W ciekawy sposób opisuje to zjawisko Łukasz Bieliński na blogu:
http://nvc.lukaszbielinski.pl/5-bazowych-przekonan-ktore-nie-pozwalaja-mezczyznie-wyrazac-swoich-potrzeb/

Potrzeby
Poniżej jest lista potrzeb którą warto sobie przyswajać i do niej wracać. Czasami odkrycie nazwy niezaspokojonej potrzeby, która wywołuje w nas silne emocje wpływa pozytywnie na naszą samoświadomość i stanowi solidny punkt wyjścia do stworzenie właściwego komunikatu wobec siebie i innych.  
Link prowadzący do strony Pani Dominiki Jasińskiej - trenerki NVC, którą z przekonaniem rekomenduję: http://www.dominikajasinska.pl/downloads  (lista potrzeb - NVC pdf)

Tak przy okazji chciałem się z Tobą podzielić swoim odkryciem. Przez moją dużą potrzebę bliskości z innymi poznałem wpływ kontaktu wzrokowego w naszej komunikacji. Zobaczcie i spróbujcie doświadczyć sami: Patrzyli sobie w oczyMówiąc o swoich uczuciach i potrzebach przestajemy być powierzchowni i wychodzimy z ról. Wzbudzamy w ten sposób zaufanie i możemy budować trwałe relacje.


Prośby
- jest konkretna i zakłada możliwość odmowy.

- mówimy, o co prosimy zamiast mówić czego sobie życzymy
- zadbaj by skuteczność prośby można było sprawdzić tu i teraz
- nazwij konkretne zachowania, których oczekujesz

 Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda porozumienie bez przemocy w praktyce polecam cykl filmów "Oczami empatii":


Co mi daje Porozumienie bez przemocy?
  • jestem bardziej otwarty na inne osoby
  • lepiej rozpoznaje swoje emocje, uczę się je wyrażać i nad nimi panować
  • poznaje swoje potrzeby
  • próbuje zaspokajać potrzeby bez manipulacji
  • skuteczniej się komunikuje
  • daje mi poczucie wolności i wyboru
  • nie pozwala zapomnieć o swoich potrzebach
  • rezygnuje z kontrolowania i narzucania
 NVC jest empatycznym sposobem na tworzenie więzi z innymi ludźmi. Jest on wymagający i czasochłonny oraz możliwy do poznania przez każdego, kto podejmie decyzję na tak i zacznie od zaraz. 


Strony internetowe, które polecam to:

dziecisawazne.pl
gdzie poruszana są tematy związane z rolą rodzica


http://www.nvc.zgora.pl/
gdzie można poznać przykłady zastosowań NVC

rodziceprzyszlosci.pl 
gdzie dowiesz się jak wspierać w rozwoju swoje dziecko

http://testy.rodziceprzyszlosci.pl/przemoc-emocjonalna-2/ 
gdzie dowiesz się o przemocy emocjonalnej, którą (być może) stosujesz oraz przekonasz się w jakim stopniu jest ona z Tobą związana - rozwiązując test


Blogi, od których warto zacząć:

nvc.lukaszbielinski.pl
Blog trenera skutecznej komunikacji, Coacha i praktyka Nonviolent Communication.

http://wswieciezyrafy.blogspot.com/
Blog pedagogiczny trenerki empatycznej komunikacji.
Najlepiej czytać chronologicznie - od pierwszego wpisu.

http://www.szkolymocy.pl/blog/
Blog bogaty w treści i doświadczenia NVC.

Grupy FB, które warto przeglądać:

https://www.facebook.com/groups/1509494625947374/
zamknięta

https://www.facebook.com/groups/614613821945993/
otwarta


Szkoły trenerów komunikacji opartej na empatii:

http://www.szkolatrenerowempatii.pl/

http://www.dojrzewalnia.pl/
informacje na temat szkoły i zajęć we Wrocławiu na stronie 

Ciekawe wypowiedzi i wywiady na temat NVC:

http://www.rozamarzy.com/zatrzymac-sie/

http://projektpozytywka.pl/tag/porozumienie-bez-przemocy/

http://wstrefiemamy.blogspot.com/p/o-mnie.html


Książki i autorzy, których polecam:Dziękuję za czas i uwagę, 
Sebastian Petit


Brak komentarzy: