piątek, 3 kwietnia 2015

Wielkanocne zabawy edukacyjne - jajko

Z 6 lat i 5 miesięcy
A i J 2 lata i 3 miesiące

Przygotowałam wielkanocne aktywności dla dzieci o temacie przewodnim JAJKO. Wszystkie zabawy nadają się dla dzieci od 2 lat do ... bez górnych ograniczeń wiekowych :) Inspirowane były pedagogiką M. Montessori, bawiąc się doskonalimy umiejętności logicznego myślenia, motoryki małej, umiejętności niezbędne do czytania, pisania, liczenia itd, naprawdę dobrze przygotowane zabawy to nie tylko zabawa, ukryta jest w nich nauka wielu umiejętności oraz to co bezcenne nawiązywanie więzi z rodzicem i rodzeństwem, prawidłowy rozwój psychiczny.

1. Czytamy
Skąd biorą się jajka? Jak wytłumaczyć dziecku które ma 27 miesięcy, proces znoszenia jajka przez kurę? Czy wystarczy przeczytanie np z tej książeczki:
Istnieje idealna zabawka, która kosztuje ok 3,50zł. Dzięki niej można idealnie zobrazować znoszenie jajka przez kurę, a dodatkowo ćwiczyć motorykę małą, koordynację ręka oko. Do wnętrza kury (naciskając w odpowiedni sposób jej nogi) pojedynczo wkładamy jajka, a następnie trzymając w odpowiedni sposób kurę, naciskamy nią w podłoże a ona znosi za każdym razem 1 jajko. Chłopcy powtarzali to ćwiczenie dziesiątki razy, Z też chętnie po nie sięgała.

Sprawdzamy co dokładnie kryje się pod skorupką jajka, czytając książkę: "Co jest w jajku"
http://zabawyzdzieckiem.blogspot.com/2013/10/nieze-jaja-czyli-co-jest-w-jajku.html

Zabawy inspirowane metodą M. Montessori

2. Małe szklane jajeczka w koszyczku + foremka na lód.
 Przekładanie chwytem pensetowym, wymaga skupienia, kształtuje cierpliwość i wytrwałość ;)


 J wymyślił modyfikację ćwiczenia, po uzupełnieniu pustych motyli odwracał foremkę stukał w nią wypowiadając: "Babko, babko udaj się" wyciskał jajka-babki ;)
 Z bardzo spodobało się ta zabawa.
 

 3. Pobudzaliśmy zmysł słuchu, A włożył kilka szklanych jajek do plastikowego składanego jajka i słuchaliśmy dźwięku jaki wydaje jajkowa grzechotka (zbieram takie plastikowe 2-częściowe jajka-opakowania po małych zabaweczkach, kupując je zwracam uwagę na różnorodność kolorów, chomikuję, a w czasie około Wielkanocnym wyciągam i używamy do różnych zabaw. polecam :)

  

4. Jajka były przenoszone nie tylko pojedynczo chwytem pensetowym ale również różnej wielkości łyżkami, szczypcami i umieszczane w różnych pojemnikach 
 5. Malowanie styropianowych jaj mazakami.

6. Szklane jajeczka + podkładka pod mydło. Zadanie okazało się bardzo wymagające, zdecydowanie za trudne dla małych paluszków chłopaków, bardzo trudno było ułożyć je wszystkie, nie strącając leżących obok. Z radziła sobie znakomicie.
  
Sama uwielbiam zabawy tymi szklanymi maluszkami, dają niesamowite możliwości. Dobieraliśmy je z dziećmi parami, tworzyliśmy z Z zbiory, przeliczaliśmy ile mamy takich samych, ile mamy ich w sumie. Wspaniałe sensoryczne doświadczenie, to mieszanie palcami dłoni lub stup dużej ilości jajeczek umieszczonych w 1 misce. Można też słuchać ich dźwięku w czasie mieszania w porcelanowy, drewnianym i metalowym naczyniu.

 7. 2 częściowe plastikowe jajka po małych zabawkach. Chłopcy szukali brakujących połówek jaja. Umieszczaliśmy w nich różne skarby, a następnie odszukiwaliśmy, np. żółte jajeczko kury z 1 zabawy, mały puszysty kurczaczek, szklane jajeczko, mała figurka kury itd. (takie pomarańczowe jajka widziałam wczoraj w Biedronce po 1,50zł)
 

8. Soczewica + wiórki kokosowe, podstawka pod jajka, różnej wielkości i z różnych materiałów przyrządy do przesypywania.
 

 Oczywiście wszystko zostało sprawdzone również organoleptycznie ;) Część materiału została zjedzona. Okazuje się, że surowa soczewica nie powoduje żadnych sensacji w małych brzuszkach ...
 

9. Szklane jajeczka + metalowe naczynia do gotowania dla dzieci. Gotowanie i mieszanie w metalowym garnku.


 Po zabawie w przekładanie i układanie A powędrował z patelnią w stronę kuchenki. Tam przesypał jajka do garnka, a z garnka znów na patelnię i tak kilka razy. Zmysł słuchu został rewelacyjnie pobudzony. Było mieszanie i gotowanie, a później wspólna konsumpcja :)
 Takim białym krajobrazem powitał nas ranek Wielkiego Piątku.

Sprawdzaliście dlaczego jajko jest symbolem Świąt Wielkanocnych?

W planach: http://blog.pikinini.pl/2009/jajka-w-gniazdku/

Nasza Wielkanoc w ubiegłych latac

1 komentarz:

Szczęśliwa Mama pisze...

Ale u Was jajecznie i kolorowo.
U nas niestety dużo mniej bo przeprowadzka na głowie.
Ale nadrobimy potem.
Pozdrawiamy i życzymy Wam wesołych i spokojnych Świąt pełnych ciepła i miłości.