środa, 12 listopada 2014

Nasza rodzinna jesień

A i J 21-22miesiące
Z 6 lat

Myślę, że w zgodzie z naturą człowieka jest życie skorelowane ze zmieniającymi się porami roku. Życie w którym rozumiemy co dzieje się z naszą ziemią, możemy jej dotykać, obserwować ją, aktywnie  uczestniczyć w tych zmianach.
Otóż w tym roku jesienią razem z S, chłopcami i Z przycinaliśmy gałęzie, grabiliśmy liście, sadziliśmy tulipany, oglądamy i zbieramy kolorowe liście, kasztany, grzyby, żołędzie, jarzębinę.
 
Staramy się aby wszystkie czynności wykonywane były również przez chłopaków, oni też dostali sekator i mogli przycinać gałązki, oczywiście pod naszym okiem, grabili liście, sadzili cebulki tulipanów i bawili się jarzębiną kiedy ja i Z nawlekaliśmy jej owoce na nitki i robiłyśmy jarzębinowe korale.

 
Rozmawiamy o zmieniającej się długości dnia, o robieniu konfitur, sposobach przechowywania zapasów na zimę, o tym dlaczego nie kupujemy o tej porze roku truskawek itd
Uczestniczymy w miarę możliwości w wykopkach ziemniaków, zbiorach kukurydzy, wykopywaniu i przenoszeniu do piwnicy warzyw.

 

A wieczorem ogromne ognisko na polu z uschniętych ziemniaczanych krzaków, smak i zapach pieczonych w nim ziemniaków.Tych wspomnień nie da się opisać słowami.

Wychowałam się na wsi uczestnicząc we wszystkich opisanych powyżej wydarzeniach i przez ostatnie kilka lat bardzo za nimi tęskniłam. Mam nadzieję, że od teraz będzie tak jak było w moim dzieciństwie, że uda nam się pokazać naszym dzieciom jak pięknie jest żyć z rękami po łokcie w ziemi ...
Na parapecie mamy wrzosy, gotujemy zupę dyniową, posadziliśmy tulipany, wrzosy i chryzantemy. Czytamy i oglądamy książki o jesiennej tematyce, laminujemy jesienne liście, robimy lampiony. 
  

Pieczemy szarlotkę z cynamonem, spacerujemy w słońcu, robimy ogromne bukiety z liści i patrzymy na cudowną jesienną szarugę grzejąc się przy kominku ...

  


Kocham wszystkie pory roku i chcę przekazać tę miłość moim dzieciom.
Nie znoszę kiedy ktoś mówi:
O jaka dziś brzydka pogoda.
Pogoda jest zawsze piękna dla tego kto wie jak z niej korzystać.
 
1 komentarz:

Damian Cal pisze...

Bardzo fajna sprawa, że pokazujecie dzieciom pracę i obcowanie z naturą. A jak sami chcą coś robić, to jeszcze lepiej.
__
nvc