wtorek, 10 lutego 2015

Motoryka mała - przygotowanie dłoni do sprawnego pisania, rysowania, wycinania, wyklejania itd

A i J 25 miesięcy
Z 6 lat i 3 miesiące

Często słyszę od rodziców dzieci w klasach 1-3, że ich maluchy mają problemy z ładnym pisaniem - kaligrafowaniem, szybko męczy im się ręka w czasie pisania, rysują nie wystarczająco ładnie itd. Można zapobiegać takim przypadłościom dużo wcześniej, każdy ma inne zdolności i "brzydkie" pisanie może zależeć od wielu czynników np wada wzroku. Mam jednak często wrażenie, że dzieci obwiniane są za zaniedbania ich rodziców...
Po 5 latach pracy w szkole wiem co nieco na ten temat :(

Ćwiczenia to wspaniała zabawa, do której wiele nie trzeba.

Zabawa nr 1
- klej w sztyfcie
- kartka grubego papieru, łatwiej smaruje się go klejem, nie marszczy się (LIDL:)
- kolorowe pióra - puch


 Radość z sukcesu :) "Mamo nie pada" czytaj nie odpada.

 Były też ćwiczenia logopedyczne, mięśni ust - dmuchanie :) 



 "Nie pada, nie pada, mamo pać!"

Zabawa nr 2
- tablica + rolka papieru
- kredki
 Rysowanie w pionie na tablicy kredkami Bambino.

Tu jajo, takie jak narysowała Jajuś czytaj Z 

W czasie rysowania często coś podśpiewujemy :)


Zabawa nr 3
- kolorowanka z dużymi wyraźnymi rysunkami, szerokie kontury rysunków
- pastele olejowe
Kolorowanie pastelami olejowymi. Najpierw sami uczyli się wyjmować kredki z opakowania, nie było to łatwe, wymagało nie małej precyzji.


Zabawa nr 4
- małe kartki papieru (kolorowe kartki ksero, najtańsze znalazłam w LIDLU)
- duże dziurkacze z różnymi motywami do wycinania (allegro lub Empik:)

 





Dodatkowe ćwiczenie, otwieranie i zamykanie klapki na spodniej stronie dziurkacza.

OOO to od spodu jest coś co można odsunąć i ...
są tam wycięte elementy!

Wycięte elementy można przyklejać na kartki posmarowane klejem :)


1 komentarz:

Unknown pisze...

Widać twórczy zapał na twarzach chłopców i jakie skupienie! :) Są doskonałym zaprzeczeniem stereotypu, że chłopcy nie lubią zajęć plastycznych, a rysowanie, pisanie, wszelkiego rodzaju ozdabianie to domena dziewczynek.
U nas furorę robi taśma dwustronna i pianka eva w różnych kolorach i deseniach. Wycinam z bloku technicznego np. serduszko, oklejam z jednej strony taśmą dwustronną, a potem tą nieoklejoną stroną przyklejam na grubą kartkę. Ninka piankę, kawałki materiałów, bibułę itp. tnie na drobniutkie kawałki, zdziera papierek z taśmy na serduszku, a potem wykleja jak mozaikę. Robimy też "miasto nocą"- na czarną lub granatową kartkę Ninka przykleja pocięte przez siebie kawałki taśmy dwustronnej różnej długości - to domy, potem tnie kwadraty z niej i na pół- powstają trójkąty- to dachy. Potem odrywa papierek z taśmy z jednego elementu i posypuje brokatem, każdy element w innym kolorze. Powstają piękne różnokolorowe migoczące domy. Można tez przed posypaniem brokatem ponaklejać okna (małe prostokąty) wycięte z papieru kolorowego. Świetną zabawą jest też tworzenie obrazków z kawałków pociętej dowolnie taśmy dwustronnej, przyklejonej na białą kartkę i posypanej przyprawami, curry, kurkumą, bazylią, itp.
Zabawę z wycinaczami po czasie urozmaiciłyśmy sobie tym, że zamiast zwykłej kartki bierzemy papier kolorowy samoprzylepny, ale żeby z niego wyciąć potrzeba więcej siły w rączkach, bo jest znacznie grubszy. Potem odrywamy papierek z wyciętego elementu i naklejamy np. na słoiki i robimy z nich świeczniki, lampiony.
Świetnie sprawdzają się również karteczki samoprzylepne, które tata przynosi masowo z pracy. Ninka robi z nich swoje "książeczki", bierze kilka zlepionych karteczek i każdą stronę ozdabia po swojemu - stempelkami, pisakami, kredkami, naklejkami, przykleja taśmy, pianki, materiały, brokat, cekiny. W pudłach mamy pochowane mnóstwo takich "przydasiów" - ścinki papieru, kawałki tasiemek, materiałów. Cudownie jest patrzeć jak tak swobodnie sobie z tego tworzy i ma tyle radości, a przy okazji paluszki pracują;)
Myślę, że trzeba szczególnie zwrócić uwagę na to, jakie przybory dajemy dzieciom. Dobrej jakości (czasami droższe, choć nie zawsze) kredki, pisaki to podstawa- nic nie zniechęca bardziej niż twarde, blade kredki, które drą kartkę, pisaki, które ledwo piszą, czy cięcie plastikowymi nożyczkami grubych kartek. Dużą zachętą jest też różnorodność przyborów- kolorowe długopisy żelowe, cienkopisy, grube markery, cienkie pisaki, pachnące, odblaskowe - często wymagają różnego nacisku lub sposobu prowadzenia (grube ścięte markery). To wielka frajda, gdy jest w czym wybierać:)