czwartek, 15 stycznia 2015

Objawienie Pańskie - objawienie się Boga człowiekowi - Święto Trzech Króli

W wielu miastach w Polsce dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli: uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci.
Nie zabrakło i naszych szkrabów, dostali korony i byli bardzo szczęśliwi, byli przecież królami!!!
Z śpiewała kolędy na całe gardło i dumnie nosiła koronę.
Jeżeli nie wyjaśnimy dziecku sensu świętowania tego dnia, to samo uczestnictwo w orszaku niewiele wnosi do jego świadomości religijnej.
Dzień przed świętem rozpoczęliśmy czytanie książki "Troje dzieci i gwiazda".
 
 Piękna, zaskakująca i bardzo mądra opowieść o dzieciach Trzech Króli które podążają śladem swoich ojców, drogą wskazywaną przez Gwiazdę Betlejemską. To idealna książka do czytania w czasie tego święta. Kilka dni przed 6 stycznia S zapytał: "Czy na Trzech Króli też mamy jakąś książkę?"  :)

Popołudnie po orszaku Z spędziła u koleżanki, kiedy przyjechaliśmy aby ją odebrać mieliśmy okazję obejrzeć wspaniałe i wzruszające jasełka w wykonaniu całej rodziny naszych przyjaciół. Bardzo Wam dziękujemy!!!
Może w przyszłym roku upieczemy szczodraki albo ciasto z migdałem, kto wie?

Cytując za Wikipedią
"Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten obchodzony był na Wschodzie jako święto Bożego Narodzenia. Było to święto Epifanii, objawienia się Boga całemu światu (Objawienie Pańskie)
Dzień 6 stycznia stał się na zachodzie obecnym świętem „Trzech Króli”, które interpretuje się, jako objawienie się Boga ludom nieżydowskim, pogańskim, reprezentowanym przez Mędrców ze wschodu.
Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi.
Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał "królem migdałowym". Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane "szczodrakami". Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, sprzedawano kadzidło i kredę.

Wiedzieliście o tym:
Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: K+M+B oraz datę bieżącego roku. Zwyczaj ten, znany również w czasach obecnych, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji C†M†B Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu).
Legenda o "trzech królach" pojawiła się w średniowieczu, stąd przyjęło się błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców.

W 2011 i 2012 roku Wrocławski Orszak Trzech Króli prowadził mój mąż :)
http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/wroclaw-tlumy-w-orszaku-trzech-kroli-zdjecia-i-film,726546,artgal,t,id,tm.html
https://www.youtube.com/watch?v=Lg89ByKCQMQ

Brak komentarzy: