wtorek, 20 stycznia 2015

Rowerek biegowy - integracja sensoryczna - zabawka sensoryczna rozwijająca równowagę

Zabawki rozwijające równowagę

 
Nie wolno zapominać o zmyśle równowagi, który w późniejszym okresie życia dziecka będzie potrzebny do nauki jazdy na rowerze, rolkach czy łyżwach. Warto ten zmysł ćwiczyć wcześniej, nim maluch wejdzie w wiek, w którym będzie można go uczyć korzystania z wymienionych wyżej sprzętów. Niezastąpionymi w tym względzie są rowerki biegowe, które mogą być używane już przez dzieci w wieku 2 lat. Dziecko, odpychając się nogami, czuje się na nim bezpieczne, bo ciągle dotyka podłoża, jednocześnie ćwicząc równowagę i stopniowo wydłużając czas między poszczególnymi odepchnięciami. Do zabawek, rozwijających ten zmysł zaliczyć można również wszelkiego rodzaju równoważnie.
To tylko krótki przegląd zabawek sensorycznych. Warto jednak, wybierając dla dziecka jakąkolwiek zabawkę, zadać pytanie: w jaki sposób wpłynie ona na jego rozwój?

Nie zaśmiecajmy pokoju dziecka chińskimi plastikami!

Uważajcie na hulajnogi, rowerki, rolki, łyżwy itd na rynku jest setki, jak nie tysiące produktów ale naprawdę nie wiele z nich jest odpowiednich dla dzieci. Dobierajcie je tak, aby wspomagały rozwój dziecka,  dziecko musi czuć satysfakcję z ruchu i czuć, że odnosi sukces w postępach kiedy porusza się na "jeżdzidle"!
Nie zapomnę widoku dziecka ok 2 latka jeżdżącego na plastikowej hulajnodze, z plastikowymi kółkami. Przykro było patrzeć, jak to dziecko się męczy, a rodzic jeszcze zawstydzał je mówiąc, patrz jak inne dzieci jeżdżą, no dalej odpychaj się. Zwróciłam uwagę rodzicowi, że dziecko nie może jeździć tak jak inne dzieci ponieważ tak skonstruowana, stara hulajnoga nigdy nie pozwoli mu na osiągnięcie takich umiejętności w jeździe jakie prezentują inne dzieci jeżdżące na zupełnie innych hulajnogach. Rodzic zupełnie się tym nie zainteresował i nadal wymagał od córki precyzyjnej i szybszej jazdy ...

http://www.likeabike.com.pl/i38,wplyw-na-rozwoj-dziecka.html 

http://psouu.gda.pl/owiwr/warto-wiedziec/

http://www.netmama.pl/magazyn/dzieci/rowerek-biegowy/rowerki-biegowe-tak-czy-nie/

http://www.kokua.com.pl/index.php/rowerek-biegowy-a-rozwoj-dziecka/

Rowerek biegowy a rozwój dziecka

Zastanawiasz się na jakie realne korzyści przekłada się z korzystania, z rowerka biegowego przez małe dzieci? Oto kilka odpowiedzi na Twoje pytania…

Rowerki biegowe zostały zaprojektowane z myślą o rozwoju sprawności motorycznej i pewności siebie u dzieci między 2 a 5 rokiem życia. Jazda na rowerku biegowym stymuluje ruch całego ciała. Dzięki bezpiecznej konstrukcji maluch podczas użytkowania rowerka aktywnie rozwija:
•    Równowagę
Jazda na rowerku biegowym jest niezwykle prosta. Dziecko nie musi skupiać się na pedałowaniu i może skoncentrować całą swoją uwagę na utrzymywaniu równowagi podczas jazdy. Ta czynność wspomaga naukę chodzenia i prawidłowego rozwoju motorycznego. W przyszłości ułatwi maluchowi przesiadkę na tradycyjny rower.
•    Orientację przestrzenną
Rowerek biegowy pozwala najmłodszym na samodzielne odkrywanie świata. Maluch sam decyduje o tym, w którą stronę pojechać i którą drogą wrócić. Oczywiście cały czas musisz mieć go na oku. Nie zmienia to faktu, że dzięki dwóm kółkom szybciej pozna i oswoi otaczającą go rzeczywistość.
•    Planowanie i podejmowanie decyzji
Samodzielna jazda na rowerku biegowym wymaga podejmowania samodzielnych decyzji. Dwulatek szalejący na swoich pierwszych dwóch kółkach będzie musiał zdecydować nie tylko gdzie chce jechać, ale także z jaką prędkością i kiedy powinien zahamować. Dzięki temu samodzielnie uczy się bezpiecznej jazdy.
•    Zmysłowe postrzeganie świata
Powyższe dwa punkty nierozerwalnie wiążą się ze zmysłowym odbieraniem świata. Dziecko od najmłodszych lat rozwija percepcję wzrokową oraz słuchową, niezbędną do właściwej orientacji przestrzennej.
•    Siłę mięśni
Chyba nie trzeba dodawać, że aktywny ruch na rowerku biegowym wspomaga także rozwój mięśni u Twojego dziecka. Dzięki rowerkom biegowym Twoja pociecha połączy aktywny rozwój z zabawą.

My dla naszych dwulatków wybraliśmy Puky LR M

Brak komentarzy: